צמחי מרפא: איך זה עובד?

צמחי מרפא

 

מהווים חלק מרכזי מהכלים הטיפוליים של הרפואה הסינית – פעילות הצמחים נעשית לרוב על ידי ספיגה במערכת העיכול ובמקרים מסוימים בשימוש חיצוני.

 

זאת בשונה מהמחטים שמשפיעות על התנהלות הגוף דרך נקודות הדיקור ומסלולי הזרימה.

רפואת הצמחים הסינית מבוססת על השקפת עולם ומונחים השונים מאלו של הרפואה המודרנית, הן באבחנה והן בדרכי הטיפול.

ברפואה המודרנית – תרופות וצמחים מנותחים על פי הרכבם הכימי והשפעות החומרים על התאים ורקמות הגוף השונות.

רפואה סינית, הנשענת על פילוסופיה נטורליסטית, בוחנת את האדם בהשוואה לטבע ולתהליכי החיים ומחלקת גוף ונפש האדם לאזורים ותפקודים שונים ביניהם מתקיימת סימביוזה, מאזני כוחות ושיתופי פעולה שונים.

על כן, רפואה סינית שואפת לטפל באדם ולא במחלה.

 

מיון הצמחים לאיכויות 

פעילות הצמחים נבחנת למשל על ידי:

אופי הצמח – קצב גדילה, תנאי מחיה הדרושים לו, יחסיו עם צמחים ובעלי חיים אחרים.

חלק הצמח בשימוש – פרחים, ענפים, בקעת, שורשים (צמח אחד יכול להיות בעל השפעות שונות בהתאם לחלק שבשימוש).

טעם וטמפרטורה – טעמים וטמפרטורות יעוררו תגובות שונות בגוף (נענע למשל נחשבת לחריפה אך מקררת).

הרפואה הסינית מבחינה בין חמש אבני בניין בטבע (אש, אדמה, מתכת, מים ועץ) שבאים לידי ביטוי גם בשיוך איכויות הצמחים: הטמפרטורה נחלקת לחמישה גוונים: חם, פושר, נטרלי, קר וארומטי. כן גם הטעמים: מר, מתוק, חריף, מלוח וחמוץ.

 

בכל מרשם יהיה מגוון של טעמים וטמפרטורות המשפיעים על תפקודי הגוף, הנפש והאיברים הפנימיים, שילוב הטעמים והטמפרטורות ישאף לאיזון היין והיאנג במטופללמשל – הטעמים מלוח, חמוץ ומר – הם טעמים המשויכים ליין ואילו מתוק וחריף – משויכים ליאנג.

ישנם צמחים שפעילותם נוטה לחיזוק, הנעה, התרה, חימום, קירור וכו', לכן חשוב להבין את מכלול השפעות כל צמח על מנת להרכיב מרשם יעיל, במיוחד כאשר הצמחים משלבים מספר טעמים וטמפרטורות והם משפיעים על יותר מאחד מהאיברים הפנימיים.

טעמים

  • החמוץ מכווץ או מגבש, צמחים בעלי טעם חמוץ לרוב ניתן לראות במרשמים לטיפול בשיעול, שלשול כרוני, בריחת שתן או זרע ובעיות נוספות הקשורות לקצב חילוף חומרים נמוך. הרפואה הסינית רואה מופעים דוגמת אלו כמופעי חוסר ו\או קור.

 

  • הטעם המר – באופן כללי פעילותו היא הורדה מטה, ביכולתו לפנות חום, לשחרר את המעיים, לשפר תיאבון ולייבש לחות או נוזלים. צמחים מרים יופיעו במרשמים לטיפול במופעי חום כדלקות, או במופעי לחות (קרה או חמה) כמו לויקוריאה (הפרשות וגינאליות) או ארטריטיס (דלקות במפרקים).

  • לטעם המתוק אפקט מחזק, מלחלח ומאזן על מערכות גוף רבות, ביניהן: מערכת העיכול, הנשימה, החיסון והמערכת האנדוקרינית. כמו כן, המתוק מעכב ומעדן כאבי שרירים הנובעים מכיווץ ועוויתות. צמחים מתוקים ניתן לראות במרשמים לטיפול במופעי חולשה כ: שיעול יבש או תפקוד לקוי של מערכת העיכול.

  • הטעם החריף מעודד הזעה, ממריץ ומחייה את הדם, מעודד את פעילות האיברים הפנימיים ומאיץ את חילוף החומרים. בצמחים חריפים יעשה שימוש לטיפול במופעי קור חיצוניים (כמו למשל – הצטננות) ובמצבים בהם פעילות האיברים והזרימה בערוצים חלשה.

  • בטעם המלוח יעשה שימוש להתרת התגבשויות והידבקויות. המלוח מטהר ופותח את המעיים, שימוש בצמחים מלוחים יעשה במקרים כעצירות, מאסות דלקתיות, ציסטות, וגידולים של רקמות חיבור.

טמפרטורה

ההיגיון הפשוט דורש ובצדק, להתאים צמחים קרים לאנשים הסובלים מחום ומרשמים חמים הסובלים מקור. אך תהליך מחלה אינו כה פשוט, קביעת אופי המרשם תלויה באבחנה מבדלת.

למשל - האם המופע, חום למשל, נגרם מגורם חיצוני או פנימי? האם הוא תגובה לגורם קר או האם זהו חום ראשוני?

על כן, במרשמי הצמחים ניתן גם לראות שצמחים חמים ניתנים לשימוש גם עבור מטופל הסובל מבעיות חום, זאת כל עוד ישנם צמחים נוספים במרשם בעלי פעילות מאזנת ושסך המרשם מקררעיקרון זה נכון גם במקרה ההפוך – צמחים קרים ניתנים לשימוש במרשם עבור אדם הסובל מבעיות קור – כל עוד המרשם עצמו מחמם.

השימוש בצמחים מנוגדים לאסטרטגיה הטיפולית נעשה מסיבות שונות כמו למשל: השפעה רלוונטית שיש לצמח על מצב המטופל, השפעת הצמח על אזור גוף או אברי מטרה רלוונטיים, ולאיזון פעילות יתר הצמחים במרשם.

צמחים נטראליים – שאינם חמים או קרים נחשבים צמחים בעלי פעילות עדינה ונדירים יחסית בשימוש.

מרשמים

בסין רפואת הצמחים מונה כ-3200 צמחים בודדים וכ-300 מינרלים וחלקים מן החי.

בישראל מאות צמחים נמצאים בשימוש בטיפולי רפואה סינית.

מרשם צמחי מרפא, יירשם על ידי המטפל בהתאמה למצב המטופל, ועשוי להשתנות בהתאם לתהליך הטיפולי. מרשם צמחים עשוי להכיל בין שניים לשניים-עשר צמחים, לעתים אף יותר וניתן לצרוך אותו כחליטה, אבקה, טינקטורה (מיצוי באלכוהול) או כטבליות.

מרשם הצמחים יורכב לרוב מ: צמח אחד או שניים שהם מובילי המרשם מכיוון שהם בעלי האפקט המשמעותי ביותר עבור המטופל, בשילוב עם צמחים נוספים שיפעלו לאיזון בעיות משניות, יכווינו את פעילות הצמחים הראשיים לאזורי גוף שונים, יאזנו ניגודים בתוך המרשם או יתמכו בפעילות הכללית שלו.

ייחודיות

המרשמים ברפואה הסינית יחודיים במובן אפיון הצמחים ובניית מרשם מקיף לטיפול בבעיה מסוימת. 

 

ברפואות צמחים אחרות, ובעיקר המערביות – המרשמים מורכבים ממספר מצומצם של צמחים שלרוב הינם בעלי פעילות זהה או דומה.

מרשמי צמחים ברפואה סינית לעתים נדירות יכללו צמח בודד או זוגות צמחים ויורכבו ממספר צמחים כדי ליצור מרשם בעל פעילות מאוזנת ורחבה, כזאת שתטפל באדם כדי לפתור את הבעיה המרכזית ממנה הוא סובל, מבלי להוציא מערכות אחרות מאיזון בתהליך.

לשאלות ופרטים נוספים בנושא - הנכם מוזמנים ליצור קשר​, נשמח לעמוד לשירותכם.

מעוניינים בטיפולי צמחי מרפא

השאירו פרטים בטופס למטה או התקשרו 810 1 810 - 054

רפואה סינית - מרפאת מלכיאלי