דיקור סיני: איך זה עובד? 

רפואה סינית נמצאת בשימוש נרחב משאולי חשבתם, איך שלא הופכים את זה, בעשרות מדינות ישנם אלפי מטפלים שנותנים שירות למיליוני אנשים ובעלי חיים.

על פי ארגון הבריאות הלאומי של ארה"ב – ישנם כעשרה מיליון מטופלים שנעזרים או שנעזרו בטיפולי רפואה סינית בארה"ב לבד.

אנשים פונים לרפואה הסינית לטיפול במגוון רחב של בעיות בריאות:

בעיות כאב שונות, סטרס, כאבי מחזור, אלרגיות, מיגרנות, שיתוק עצבי הפנים, בעיות במערכת השתן והעיכול, הצטננויות ודלקות בדרכי הנשימה, עצירות, דיכאון ומה לא? אפילו איידס.

 

מה העניין?

כשיטת רפואה מהעתיקות בעולם, הרפואה הסינית מתבססת על פילוסופיה נטורליסטית (תורת הדאו), שמטרתה התחקות אחר חוקי הטבע והחלתם על האדם, לצורך טיפוח בריאות והארכת תוחלת החיים.

מושגים מרכזיים מתוך תורת הדאו עליהם מתבססת הרפואה הסינית הם למשל:

  • צ'י – אבן היסוד לקיום כולו "צ'י זה הכל והכל זה צ'י". באדם הכוונה היא לכוח החיים שזורם לאורכו ולרוחבו של הגוף ומקשר בין פנים וחוץ למעלה ולמטה וכו'.

 

  • יין - יאנג – מתארים שתי איכויות של צ'י, שני ניגודים הנשענים זה על זה ומשפיעים אחד על השני.

 

על פי הרפואה הסינית - בריאות טובה היא תוצר של צ'י מאוזן, כלומר קיום רמה מספקת של כוח חיים המסוגל לנוע בגוף בחופשיות.  

מאזן הכוחות המנוגדים בגוף (יין - יאנג) עשוי לערער את זרימת הצ'י או לתמוך בה.

בשיווי משקל, ניגודים אלו יפעלו בהרמוניה ויתמכו בבריאות.

ואילו בחוסר איזון ביניהם תיפגם הפעילות התקינה של הגוף ועשויה להיווצר מחלה.

דיקור סיני – הוא אחד מן הכלים בארסנל של הרפואה הסינית בעזרתם ניתן להשיב את האיזון ולשמר אותו.

מטרת הדיקור היא בעצם להסיר את החסימות ולאזן ניגודים שיצאו משיווי משקל. 

לצורך כך ישנן טכניקות דיקור מגוונות, כמו גם מגוון מחטים, נקודות וכלים נוספים שניתן להפעיל על הערוצים, למשל: מוקסה, כוסות רוח, גירוי חשמלי, דימום ועוד...

איך זה עובד?

בבתי חולים בסין נעשה שימוש בדיקור כדי להקל על כאבים שלאחר ניתוח וקיצור תהליך ההחלמה, לעתים אף כאמצעי לאלחוש בניתוח עצמו. 

רופאים מומחים סבורים כי החדרת מחטים לנקודות מדויקות בגוף ממריצות את פעילות מערכת העצבים וגורמת למוח לשחרר כימיקלים מאלחשים.

 

מעבר לכך, מחקרים הוכיחו כי דיקור סיני משפיע רבות על חיזוק מערכת העצבים המרכזית ובמיוחד מחזק את פעילות מערכת העצבים הסימפתטית וקליפת המוח השולטות בכל רקמות הגוף והאיברים.

הוכח למשל כי באמצעות דיקור ניתן לווסת את קצב פעימות הלב, טמפרטורת הגוף, לחץ הדם והנשימה. כמו כן ניתן להקל על כיווצי שרירים, עוויתות וחוסר תחושה ואף להסדיר הפרשות הורמונליות של הבלוטות השונות.  

עוד עולה מהמחקרים השונים שאחד מן היתרונות המרכזיים של הדיקור סיני הוא מיעוט בתופעות לוואי, אם בכלל ישנן כאלו. 

 

בארה"ב לדוגמה – מתוך עשרות מיליוני טיפולי רפואה סינית, נרשמו במנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) מקרים בודדים של תופעות לוואי העשויות להיות קשורות לטיפולי הדיקור.

 

במבט מודרני

בסין השימוש ברפואה זו מובן מאליו, אך כיום ניתן לראות את פיתוחה ושילובה של הרפואה הסינית גם במערכות הבריאות של מדינות נוספות.

  • המכון הלאומי לבריאות בארה"ב הטמיע טיפולים בדיקור אל המערכת הרפואית במקרים בהם מטופלים סובלים מכאבים לאחר ניתוחים או בחילות והקאות כתוצאה מחומרי הרדמה לפני ניתוחים, כימו-תרפיה והריון.

 

  • בשבדיה הוטמעה רפואה סינית בשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה לחולים שעברו שבץ מוחי, והוכח שסיכויי ההחלמה באמצעות הטיפול המשולב טובים בהרבה מאילו של טיפולי הפיזיותרפיה בלבד.

 

  • גם בישראל שולבה הרפואה הסינית בהצלחה בקופות החולים ובמחלקות שונות בבתי חולים.

 

למעשה, הרפואה הסינית נתפסת כיום בעיני רבים ככלי יעיל ובטוח לטיפול בקשת רחבה של בעיות בריאות. דעת הקהל החיובית נשענת על מחקרים רבים ועל ניסיון מצטבר של מטופלים.

למרות זאת, עדיין ישנם אלו הטוענים שיעילות הדיקור תלויה אך ורק באמונת המטופל בכך שהטיפול יעזור – מה שבשפה המקצועית ניקרא "אפקט-פלסיבו".

אמנם הוכח בעבר כי אפקט-פלסיבו אכן משפיע על תוצאות הטיפול בכ 30% מהמטופלים והדבר נכון לכל סוגי הטיפולים, גם אלו של הרפואה המודרנית.

לאור הניסיון המצטבר, מנגד לטענות אפקט הפלסיבו ישנם רופאים מומחים ומחקרים רבים המצדדים ברפואה הסינית ומוכיחים כי יעילותה נובעת ממנגנונים פיזיולוגים שנמצאים מעבר לאמונה לבדה.

לשאלות ופרטים נוספים בנושא - הנכם מוזמנים ליצור קשר​, נשמח לעמוד לשירותכם.

מעוניינים בטיפולי דיקור סיני

השאירו פרטים בטופס למטה או התקשרו 810 1 810 - 054

רפואה סינית - מרפאת מלכיאלי